Detox na šťávách a jak se po něm začít stravovat
,,Detoxikace je očistný ozdravný proces, při kterém se tělo zbavuje škodlivých látek,
které jej zatěžují fyzicky i psychicky.”
V BRAWO Life děláme již několik let on-line detoxy 21 dní ke změně, kam se pravidelně zapojuje stovka lidí a souběžně provádí detox každý ve svých domovech. 14 dní čerstvé ovocné a zeleninové šťávy a týden živá RAW strava. Díky 21 dnům ke změně, se vyléčilo, nebo si zlepšilo své zdravotní problémy, mnoho lidí. My osobně se mimo detoxy stravujeme vegansky, s vysokým podílem čerstvé zeleniny, ovoce a šťáv.
Pokud jste společně s námi absolvovali či plánujete absolvovat 14 dní na čerstvých ovocných a zeleninových šťávách a nevíte, jak pokračovat na RAW stravě, ž čeho pokrmy připravovat a na co si dát pozor, tento článek je přímo pro Vás. Přechod ze šťáv na pevnou RAW stravu vyžaduje stejně důležitou přípravu, jakou je příprava i na detox samotný. Po 14 dnech na tekutých šťávách bychom mohli tělo lehce šokovat, proto je velmi důležité přechod na RAW stravu tělu co nejvíce usnadnit.
RAW food nebo taky vitariánství je způsob přípravy jídel z rostlinných zdrojů při teplotě nepřesahující 45 stupňů Celsia.
💚 TIP: Pokud hledáte komplexní a ucelený program, který Vás detoxem snadno a hravě provede den po dni, pokud hledáte podrobný rozpis každého dne, abyste věděli jak se připravit, jak začít a jak během dne pokračovat, doporučení na potraviny, návody na cvičení i meditace, rady a tipy nebo třeba afirmace, vše a mnohem více naleznete v našem on-line programu 21 dní ke změně, který lze objednat ZDE.
Proč RAW strava?
Během jezení RAW nevařené stravy přijímáme velké množství vitamínů, minerálů, živin, aktivních enzymů, aminokyselin a také vlákniny a to v té nejpřirozenější podobě, tedy v podobě syrové. Anglicky RAW totiž znamená “syrový”. Tím, že suroviny neprochází tepelným zpracováním, nejsou zbavené vitamínů, nezmenší se jejich objem a tím pádem sníme menší množství, přesto je v takovém menším množství stále koncentrované velké množství všech potřebných živin, které potřebujeme. Raw strava napomáhá zlepšit trávení, podporuje zdravé hubnutí, zvyšuje celkovou vitalitu lidského těla a podporuje detoxikaci organismu, proto je velmi vhodné začít po detoxu na ovocných a zeleninových šťávách právě RAW stravou, při které stále proces detoxikace probíhá, avšak tělu už dopřáváme i syrový stav surovin a připravujeme ho tak pomalu, ale jistě na proces trávení a nezažívá tak šok a stres.
RAW strava ale neznamená pouze studené saláty a ovoce. Příprava RAW jídel znamená, že jídlo můžeme zahřát do teploty 42 °C, což je velmi příjemné, jeližkot lidské tělo má obyvkle cca 36 °C, a tak tělu tato teplota přijde doopravdy teplá. Takového zahřátí potravin můžeme docílit například rychlým mixováním a tím jídlo /omáčku nebo polévku/ zahřát. Hodně mixérů má v sobě program ohřívání dokonce už zabudovaný, takže i v období podzimu a zimy si můžete dopřát Vaše oblíbené polévky či omáčky i při RAW stravě. Stejně tak můžete jídlo ohřát na minimální plamenu na několik málo vteřin (30-50 vteřin) za stálého míchání, výsledek bude velmi podobný.
💚 TIP: Pokud máte sušičku, můžete si dopřát lahodné teplé raw krekry, raw chléb, různou marinovanou zeleninu, kelové chipsy a další! 😍
Je RAW strava nudná?
Určitě není! 😍 Pouze je jiná, než na co jsme my i naše chuťové pochárky a trávící systém zvyuknutý. Kromě toho, že se v ní nepoužívají žádné živočišné složky /mléčné výrobky, maso, med i vajíčka/, nevyužívají se při ní ani polotovary /těstoviny, konzrevy, hotová jídla/, pokrmy se při RAW stravě ani nevaří. Ze začátku to proto může znít složitě, ale nenechte se odradit a zkoušejte jednoduché, barevné a radostné recepty z Vašich oblíbených ingrediencí, jídlo je přeci život i radost! 💚Zo začiatku to preto môže byť veľmi zložité. Nenechajte sa odradiť a skúšajte jednoduché recepty.
BRAWO Life E-BOOK: Stravujem sa raw vegan každý den
Doporučujeme koupit tento e-book plný úžasných receptů z RAW vegan kuchyně. Živá strava jednoduše a snadno. 101 stran inspirace, co a jak si připravit z běžně dostupných surovin. E-book obsahuje 3 kapitoly a 63 receptů. Recepty bez použití kuchyňských robotů, recepty s použitím tyčového mixéru, a nakonec recepty s použitím kuchyňského robota/mixéru. Polévky, hlavní jídla, lehké večeře, saláty a zálivky, dezerty, raw studentská pečeť, bábovky, zdravé donuty a také pudinky. Všechny RAW recepty můžete tak mít na jednom místě a vždy po ruce ve vašem telefonu nebo notebooku 😍
Naleznete v něm mimo jiné:
👉🏻 vysvětlení, proč je důležité pokračovat po detoxu na šťavách právě s RAW stravou;
👉🏻 že RAW strava vůbec není nudná;
👉🏻 co jíst první den;
👉🏻 jaké suroviny a pomůcky si pořídit;
👉🏻 a nakonec i zajímavé a snadné recepty!
E-book můžete zakoupit na našem e-shopu ZDE 🤩
Budu mít na RAW stravě hlad?
Určitě ne! První den po několika dnech na šťávách je Váš žaludek stáhnutý a zaplní /zasytí/ ho tak i malé množství jídla. Kromě toho je RAW strava pestrá, plnohodnotná a dostačující. Nemusí se bát ani za předpokladu, že si dáte první den POUZE ovoce. Pokud to tak cítíte, tak to tak udělejte. Nakrájejte si banán, zahryzněte se do jablka a sledujte, po kolika kousnutích se budete cítit sytý. Udělejte si na jídlo čas, klid, pořádně jídlo rozkousejte, rozmělněte v ústech, vychutnávejte, užijte si prostě každý kousek, jídlo ani nic jiného Vám neuteče.
UPOZORNĚNÍ: První den RAW stravy je zapotřebí střídmost, nepřehánějte proto porce jídla, tělo na tak velký přísun jídla není již po několik dní zvyknuté. Při velkém množství jídla Vám může být zle a bolet Vás břicho, v některých případech to může skončit zvracením.
Co jíst první den na RAW stravě?
Nejdůležitější je první den. Tělo nedostávalo pevnou stravu 14 dní /i méně či více/ a se šťávami buď žádnou nebo minimum vlákniny, proto první den nebudeme zatěžovat střeva a žaludek velkým a těžkým objemem jídla. Malé upozornění: první den můžete po každém jídle chodit na velkou potřebu, anebo taky ne, každý má individuální a unikátní zážitek, ničeho se však nelekejte a naslouchejte svému tělu, ví, co dělá ☺️
Základní potraviny a hotové pokrmy, které doporučujeme mít doma přichystané, jsou raw krekry, raw hořčice, olivový olej, kešu, tahini a mořské řasy, vločky nori, domácí kokosové mléko /nebo mandlové/, neaktivní lahůdkové droždí, černou sůl, kvalitní koření a samozřejmě dostatek ovoce a zeleniny, vše záleží na Vašich přichystaných receptech.
Na ozdobu pokrmu a na zvýšení nutriční hodnoty a proteinů v jídle doporučujeme hojně využívat klíčky. Klíčit můžete i z pohodlí domova bez speciálních misek na klíčení. Ke klíčení doma potřebujete akorát talířek nebo sklenice na zavařování. Nejrychleji vyklíčí mungo fazole, alfafa, ředkvička nebo slunečnicová semínka.
První týden na RAW stravě
Na první týden budete potřebovat raw krekry, raw hořčici, domácí kvašenou zeleninu a domácí rostlinné mléko /je na Vás jaké/. Všechny recepty najdete níže:
👉🏻 Základní recept na raw krekry
👉🏻 Spirulínové krekry
👉🏻 Zeleninové krekry
👉🏻 Recept na raw hořčici
👉🏻 Recept na rostlinná mléka
👉🏻 Recept na domácí kvašenou zeleninu
SNÍDANĚ
Základem bude ovoce, které je ideálním startem do nového dne. Pokud nemáte rádi sladké snídaně, níže budou uvedené i slané variatny. Snídaně nám budou doplňovat namočené ořechy, semínka, skořice nebo sušené ovoce. UPOZORNĚNÍ: První den nejezte ořechy, hlavně pokud jste byli 14 a více dnů na detoxu. Nejlepší je začít pozvolna s čerstvým ovocem, klidně i ve formě smoothie nebo smoothie bowl. Vždy si akorát dejte pozor na množství, první dny stačí opravu málo 😊
OBĚD
Sami víme, že reálný život nejsou “nastajlované” fotky, ale často to jsou obědy do krabičky, ať už do práce nebo do školy. Proto recepty na obědy níže budou rychlé a skladné. Největší podíl bude tvořit čerstvá zelenina, ze které budeme připravovat fantastické pokrmy s různými omáčkami nebo polévky. A nemusíte se bát! Kromě gazpacha nikdy polévky nejíme studené, ohříváme si je v Thermomixu maximálně na 45 stupňů, ohřívat se dají i v mixéru, a pokud nejste zarytý RAW foodista, přihřát si ji můžete na nejnižším plameni na několik málo sekund i v hrnci, do příjemné teploty.
VEČEŘE
Pestré a chutné večeře budou založené z největší části na listové zelenině, častou přílohou budou raw krekry společně se zeleninovými či semínkovými pomazánkami. Naší nejoblíbenější večeří jsou však saláty, rolky nebo zeleninové lodičky. Nečekejte však nakrájené listy s rajčetema olivovým olejem!😁 Plná chuť, velká porce, barevnost, nové dipy a zálivky takové, že budete chtít jíst saláty každý den! Inspirace na pomazánky, dipy a pesta najdete na našem blogu.
KUCHYŇSKÉ POMŮCKY
Na některé recepty budete potřebovat mixér. Zda budete chtít používat ruční nebo kuchyňský stolní, to už necháme na Vás. Za nás však doporučujeme náš BRAWO Life mixér BL-801, který lze zakoupit ZDE 😊 Dále bude zapotřebí škrabka na zeleninu, ze které budeme vyrábět cuketové fettucinni nebo mrkvové pásky do salátu.
JÍDELNÍČEK PRO INSPIRACI NA
PRVNÍ TŘI DNY RAW STRAVY
1. DEN
SLADKÁ SNÍDANĚ: Miska čistého ovoce, banán, jahody, sezónní ovoce nebo smoothie bowl z 1 banánu, 2 datlí, 1 jablka, lžička konopných semínek, špetka skořice. Všechno spolu rozmixujeme v mixéru a krém vylejeme do misky, ozdobíme ovocem podle vlastních preferencí a přisypeme konopná semínka. Tuto variantu můžete připravit i jako smoothie do láhve s sebou do práce. Víc receptů na smoothie bowl ZDE.
SLANÁ SNÍDANĚ: První den doporučujeme konzumovat čisté ovoce, nejíst hned tuky /ořechy/ a připravit si menší porce. Při chuti na zeleninu si však můžete připravit zelené smoothie z 1 banánu, hrsti španátu, 1 datle a 150 ml vody. Chutná výborně!
PRVNÍ VARIANTA OBĚDU: Polévka gazpacho: 3 rajčata, 1 červená paprika, 1/4 červené cibule /můžete vynechat/, 1/2 avokáda, 2 sušená rajčata, 100 ml vody, jedna datle, himalájská nebo mořská sůl, mleté černé kořen a, listy bazalky. Všechno kromě bazalky spolu rozmixujeme v mixéru a dochutíme dle potřeby. Ozdobíme bazalkou a klíčky /doporučujeme mungo klíčky nebo alfafa/
DRUHÁ VARIANTA OBĚDU: Mrkvová polévka: 2 střední mrkve, 3 rajčata, špetka soli, špetka sušené kurkumy, voda a citrónová šťava. Všechno spolu rozmixujte do hustší polévky, dochuťte podle sebe.
VEČEŘE: Salát s domácí kvašenou zeleninou: na salát si nakrájíme ledový salát, přidáme pokrájený čerstvý špenát, koriandr nebo potrželovou nať, stonek řapíkatého celeru, hrst cherry rajčátek, hrst mraženého hrášku, který rozmrazíme v teplé vodě, nastrouhanou mrkev, hrst naklíčených mungo fazolí, hrst slunečnicových semínek a 2 velké lžíce fermentované zeleniny.
RECEPT NA KVAŠENOU ZELENINU PLNOU PROBIOTIK NALEZNETE NA NAŠEM YouTube BRAWO Life.
2. DEN
SLADKÁ SNÍDANĚ: Jablková “přesnídávka” – 2 jablka nahrubo nastrouháme, vytlačíme vodu, k jablkům přidáme rozinky, brusinky nebo nakrájené datle, kdo chce, může přidat pomletý mák a všechno posypeme skořicí. Fantazii se meze nekladou, klidně si k tomu pokrájejte banán nebo jiné ovoce. Jedná se o skvělé jídlo na doma i do krabičky.
SLANÁ SNÍDANĚ: Cuketová kolečka s pestem – cuketu nakrájíme na hrubší kolečka. Do mixéru hodíme listy bazalky, vlašské ořechy, sůl, vodu na zředění a rozmixujeme na hladké pesto. Pesto si můžete vyrobit ve větším množstvím a uchovat v ledničce. Pestem potřeme kolečka, na ně položíme jednu půlku cherry rajčátka, anebo si na to můžete připravit různé pomazánky a pesta, výběr naleznete ZDE.
OBĚD: Cuketové špagety s dipem ZDE /dip si vyberte jakýkoliv z receptů na blogu/
VEČEŘE: SALÁT Z ČERVENÉ KAPUSTY: na kostky nakrájíme 1/4 čerevené kapusty a natrháme kadeřávek, vložíme je společně do misky a trochu posolíme, aby kapusta i kadeřávek změkli. Dál si nakrájíme ředkvičky, jalapeňo nebo chilli papričku, červenou cibuli, jablko, nastrouháme mrkev na pásky a nasekáme hrst ořechů. Na zálivku použijeme 3 lžíce tamari /zdravější verze sójové omáčky/, 3 lžíce teplé vody, špetku koření kurkumy a mletého římského kmínu. Všechno spolu pořádně promícháme, aby se chutě propojily a necháme 5 minut odstát, aby listy salátu a kadeřávku. Pokud nemáte tamari omáčku, můžete si vyrobit klasickou zálivku z olivového oleje, soli, kurkumy, citrónové šťávy a mletého římského kmínu. K doladění salátu si můžete dát také RAW SEMÍNKOVÉ KREKRY.
3. DEN
SLADKÁ SNÍDANĚ: RAW pohanková kaše: VIDEO RECEPT ZDE. Jednoduchá a sytá nevařená kaše z pohanky lámanky a ovoce. Skvěle se hodí také do krabičky na cesty, do práce i do školy. Rozmixovanou ji máte za pár sekund a dochutit ji můžete dle chuti podle sebe.
SLANÁ SNÍDANĚ: RAW alternativa míchaných vajíček: 200 g mražené kukuřice si rozmrazíme v teplé vodě. Polovinu menší cukety oloupeme, rozmixujeme a vytlačíme přebytečnou vodu. Přidáme kukuřici, sůl, černou sůl /co je to černá sůl?/, kurkumu a mixujeme do konzistence těsta. Po rozmixování přidáme jakoukoliv zeleninu, například mrkev na pásky a bylinky. Černá sůl dodává jídlu vajíčkovou chuť. Přidáme nasekanou pažitku a nakrájené rajčata.
OBĚD: Asijské rolky – VIDEO RECEPT ZDE. Vyberte si k tomu jednoduchou omáčku nebo pesto vlastních preferencí ZDE.
VEČEŘE: Krekry s fermentovaným kešu sýrem ZDE.
VEGANSKÉ RECEPTY
Pokud byste po RAW stravě rádi navázali veganským stravováním, doporučujeme pro načerpání inspirace a nové recepty naše dvě YouTube videa uvedená níže:
1.díl: 7 DNÍ A 21 VEGANSKÝCH RECEPTŮ: ZDE
2.díl. 7 DNÍ A 35 VEGANSKÝCH RECEPTŮ: ZDE
E-book DETOX 21 dní ke změně Rostlinná cesta
Dále doporučujeme náš novější e-book 21 dní ke změně – rostlinná cesta /zimní edice/, který obsahuje recepty zaměřené na rostlinné jídlo pro období od podzimu do zimy /říjen-březen/. V jídelníčku nechybí ani prohřívací čerstvé šťávy, které jsou ze sezónního ovoce a zeleniny.
Každý den obsahuje 1 šťávu a 2 jídla. Každé jídlo je sestaveno tak, aby v něm byly zastoupeny všechny živiny a dostatek vitamínů. Jídla jsou teplá, plná sezónní zeleniny /mrkev, řepa, dýně, cibule, česnek, batáty, jablka, hrušky/, luštěnin /fazole, čočka, cizrna/, obilovin /rýže, pohanka, oves/, ořechů a semen /vlašské ořechy, mandle, kešu, dýňová, slunečnicová i chia semínka/. Všechna jídla jsou veganská, tedy bez masa, mléčných výrobků, vajec a medu.
E-book je rozdělen do 3 týdnů po 7 dnech. Každý týden je zaměřen na něco jiného:
1.týden: Zaměřen na jednoduchá jídla, lokální suroviny, přidání luštěnin a obilovin do jídelníčku. Součástí je jedna šťáva denně v době oběda.
2.týden: Zaměřen na antioxidační potraviny a koření, které pomohou s detoxikací. Součástí je jedna šťáva denně v době snídaně.
3.týden: Zaměřen na jednoduchá jídla, lokální suroviny, přidání luštěnin a obilovin do jídelníčku. Součástí je jedna šťáva denně v době večeře.
VÍCE INFORMACÍ O PRODUKTU NA E-SHOPU ZDE.
E-book Něco malého pod zub:
V tomto e-booku najdete 20 receptů pro ty chvíle, kdy chcete „něco malého pod zub“ pro sebe nebo když čekáte návštěvu.
Všechny recepty jsou jednoduché a jsou rozděleny do dvou kapitol: SLADKÉ a SLANÉ.
Ve sladkých naleznete:
• banánovo-arašídové jednohubky, • avokádově-čokoládový mousse, • jablečně-tekvicová lízátka, • batátové toasty nasladko, • perníková granola a další.
Ve slaných najdete:
•Dip z bílých fazolí, • cuketové lívance, • tři domácí chipsy, • pizza šneci za 15minut, • křupavý cizrnový popcorn a další.
Všechny recepty jsou veganské a bez lepku, každý recept obsahuje foto výsledného produktu a 4 fotografie z procesu přípravy, takže to zvládne opravdu každý!
ZÁVĚR
Ukázkové tři dny takto máme za sebou. Pokud byste chtěli další recepty, ty najdete v našem BRAWO Life e-booku: Stravuji se RAW VEGAN každý den. Nemusíte se však držet žádného jídelníčku, stačí naslouchat svému tělu, zkoušet různé varianty i své chutě a zjistit, co Vám dělá dobře a co chutná Vám ☺️
Pokud jste se po šťávách rozhodli namísto RAW stravy vyzkoušet rovnou veganskou vařenou stravu, doporučujeme doopravdy postupovat opatrně a první dny si dopřávat pouze malé porce zeleniny.
Vynecháním živočišných složek z Vaší stravy zlepšujete kvalitu svého života, zlepší se životní vitalita a se zdravotními problémy si tělo poradí. Dávejte si pozor na CUKR, LEPEK a SMAŽENÁ JÍDLA a snažte se je omezovat na minimum.
Pokud budete chtít s čímkoliv poradit, obrátit se na nás s dotazem nebo sdílet své nápadité recepty, neváhejte nás kontaktovat či označovat na našich sociálních sítích 😍
💚 FACEBOOK: ZDE
💚 INSTAGRAM: ZDE
💚 PODPŮRNÁ SKUPINA 21 DNÍ KE ZMĚNĚ NA FACEBOOKU: ZDE
Julko, děkujeme za perfektně připravený jídelníček. Je to paráda si to přečíst, udělat seznam pro nákup a jet podle již připraveného. Máme to od tebe naservírované jak na stříbrném podnose. Díky, díky, díky Hyvet a Koko 🙂
Ďakujem, som rada, že sa páči <3