Jaká je historie odšťavňování? Jak a proč vzniklo odšťavňování? Proč se vůbec ovoce a zelenina odšťavňují? Je v tom zdraví nebo spíše marketing?

Čtěte dál a dozvíte se:

1.Odšťavňování není nový trend!

Odšťavňování se může zdát jako poměrně nedávný trend, ale ve skutečnosti se datuje již do roku 150 př.Kr.

První záznam o odšťavňování pochází od starověkého kmene v Izraeli zvaného Esejci, který vytvořil proces přitlačování granátových jablek a fíků pro zdravotní přínosy šťáv.

Ájurvédská medicína: Starověcí indičtí praktikující ájurvédské medicíny připravovali šťávy z limetky a pomeranče a přidávali je se solí – věřili, že tato směs zažene únavu. Připravili také šťávy z řepy a hroznů, aby pomohly zvýšit počet červených krvinek.

Před příchodem strojů bylinkáři a jiní praktici většinou mleli, strouhali, drtili a lisovali ovoce a zeleninu, aby získali šťávu pro účely léčení.

2.Kdo vymyslel první odšťavňovač?

Madeline M. Turner – vynálezkyně. Turner vynalezla lis na ovoce k extrakci šťávy z citrusů, jako jsou citrony a pomeranče. Před vložením mezi několik talířů by uživatel ovoce rozpůlil, čímž by se odstranila šťáva.

Turner’s Fruit-Press, vydláždil cestu pro další vývoj ovocného lisu. 25. dubna 1916 jí byl udělen americký patent. Člen patentové revizní komise označil lis na ovoce za “geniální.”

3.Lis na citrusy s velkým marketingem…

Toto je komerční Sunkist odšťavňovač z počátku 20. let 20. století na pomeranče a citrony.

Vznikl jako součást velkého marketingu kolem roku 1920, kdy klesal prodej pomerančů a tak se vymyslela kampaň “Drink an Orange!” Později se tyto džusy prodávali jen jako koncentrát v plechovkách! Je to velmi zajímavé téma. Určitě o tom napíšeme samostatný post na blogu 🙂

Horní část a hubice jsou porcelánové a tělo vypadá jako litý hliník. Kovový štítek na něm obsahuje “California Fruit Growers Exchange Department of Fresh Fruit Drinks.”

Pokud byste si ještě někdy měli chuť stěžovat, že musíte poskládat 5 kusů odšťavňovače BRAWO Life, než si jdete udělat šťávu, toto je manuál pro poskládání odšťavňovače z roku 1930! Tak co, ještě nějaké stížnosti? 🙂

4.REVOLUCE v odšťavňování přišla!

Historie vzniku odšťavňování a džusových barů!

V roce 1930 Norman Walker vynalezl první odšťavňovač-Norwalk. Velký, ale účinný stroj Norwalk používal k extrakci šťávy hydraulický lis. Tento stroj učinil odšťavňování široce dostupným a vyvolal další zájem o čerstvé ovocné a zeleninové šťávy.

Tenhle velký masivní stroj vážil přes 31 kilogramů! Není divu, když byl celý z nerezové oceli. A cena?I když firma Norwalk zkrachovala v roce 2021 po 87 letech na trhu, její odšťavňovače se i dnes prodávají kolem 3.000 euro/74.000Kč!!! 

Kdyby jste chtěly video, jak tenhle obr funguje, podívejte se na toto video 🙂

5.A co bylo dál?

V roce 1950 byl vynález pokročilejšího odšťavňovače s názvem „The Champion“ schopen rozemlít přísady. Nedlouho poté si komerční odšťavňovače získaly oblibu a většina domácností k ním měla nyní přístup. The Champion byl lacinější a menší než odšťavňovač Norwalk.

 

V roce 1960 otevřela žena jménem Ann Wigmore Zdravotní institut věnovaný obhajování zdravých potravin. Ann Wigmore, odbornice na výživu a praktikující lékařka, je považována za první průkopnici detoxikačních šťáv. Její specialitou byla šťáva z mladé pšenice.

Během sedmdesátých let začal americký odborník na fitness, výživu a cvičení Jack Lalanne aktivně řešit sílu odšťavňování. Představil řadu odšťavňovačů nazvanou „Jack Lalanne’s Power Juice“ Dnes už ale víme, že odstředivý odšťavňovač je sice rychlejší, ale šťávě odebírá na kvalitě vitamínů. Proto sa dnes už mnoho lidí vrací ku šnekovému odšťavovaču.

V roce 1992 americký autor a zastánce odšťavňování a džusového půstu Jay Kordich byl ve Spojených státech nejlépe známý jako „otec odšťavňování“. Podílel se na reklamě řady odšťavňovačů, včetně Juiceman Juicer. Později, v roce 2011 Kordich vyvinul odšťavňovač Jay Kordich PowerGrind Pro.

Od té doby uplynulo mnoho let a zjistilo se, že odstředivé odšťavňovače sice šetří čas, ale ničí kvalitu šťávy. Drť z ovoce a zeleniny zůstává mokrá, šťáva je plná pěny a po takové šťávě máme mnohem rychleji hlad. Proto se lidé vracejí ke šnekovým odšťavňovačům.

Tak jsme v roce 2020 učinili i my a vznikl šnekový odšťavňovač BRAWO Life B-365. Čerstvá šťáva na každý den v roce.

S odšťavňovači si dnes díky přidaným sítkům umíte připravit nejen čerstvou šťávu, ale také smoothie, rostlinná mléka a ovocné zmrzliny! Dejte nám vědět, jestli se vám toto historické okénko líbilo 🙂

Sdílejte: