ROSTLINNÉ ALTERNATIVY MLÉKA
aneb proč a jak se zbavit závislosti na mléčných výrobcích
V dnešním článku se dozvíte, co se skrývá za koupí běžného kartonu mléka, sýra nebo jogurtu. Mnozí z nás mají jistě obdobné zkušenosti – celé dětství a dospívání nám bylo vtloukáno do hlavy, že mléko posiluje kosti, jogurt je zdravý a sýr je plný vápníku. Stokrát opakovaná lež se stává pravdou. A bohužel tyto výroky PRAVDIVÉ NEJSOU 🤕
Rostlinná mléka přinášejí do naší stravy více živin a vitamínů 🌱 Proto se dnes seznámíme s některými alternativami běžného mléka, jejich výhodami a nevýhodami a v několika bodech si řekneme a shrneme, proč bychom neměli konzumovat mléko ani žádné mléčné výrobky, jako jsou sýry, jogurty, brynzu nebo třeba tvaroh.
Jak probíhá “výroba” běžného kravského mléka? 🐄
Stejně jako lidské “samice”, tak i zvířecí samice produkují mléko pouze tehdy, když jsou březí nebo mají mládě. Mlékárenský průmysl však krávy starší 12 měsíců oplodňuje stále a pořád dokola, aby je udržel březí a produkující mléko. V praxi to vypadá tak, že se býk uměle vzruší a pracovníci ho doslova “vymasturbují”, dokud nedostanou potřebný ejakulát. Krávě jsou pak svázané nohy, aby se nebránila a ejakulát je poté krávě zaváděn dlouhou trubicí do pochvy, což znamená, že je znásilňována stále dokola. Když se podaří a narodí se telátko, je téměř okamžitě odebráno matce a umístěno do klece nebo ohrady, kde je krmeno cukrovou vodou a mléko, které mu patří, je odebráno pro naši lidskou spotřebu poté 🥺
🐮 Pokud se tele narodí jako býček, je podříznuto a prodáváno jako telecí maso.
🐮 Pokud se tele narodí jako kráva, bude z ní stroj na mléko a znásilňování stejně jako z její matky.
Opakované znásilňování a oplodňování vede ke krvácení a mastitidě – bolestivému, ale běžnému zánětu vemene. V kravském mléce se proto běžně vyskytuje krev a hnis🩸Odfiltruje se, ale ne úplně. Evropa, Austrálie, Nový Zéland a Kanada povolují až 400 000 somatických buněk v každém mililitru mléka 🤯 V USA je to pak 750 000 somatických buněk a v Brazílii až milion.
Kráva, která je vyhublá kvůli neustálé impregnaci, je pro mlékárenský průmysl nepoužitelná a prodává se na jatka jako maso. Většinou po čtyřech až pěti letech a to i přes fakt, že se krávy mohou dožít 20 až 25 let 🥺
Pojďme se společně podívat, co způsobuje mastitidu podle madlovefarms.com:
“Existuje několik důvodů, které způsobují toto onemocnění:
✗ porušování norem v oblasti zdraví zvířat;
✗ nedodržování hygieny při dojení;
✗ zranění a poškození vemena;
✗ hypotermie krávy nebo popáleniny;
✗ následky po kousnutí hmyzem;
✗ získání stafylokoka či Escherichia coli;
✗ akumulace léků v těle.”
Z toho vyplývá, že téměř každá kráva, jejíž mléko si koupíte, bude na konci svého smutného života poražena pro maso 🐄
Co se týče vápníku, studie za studií /kromě těch, které jsou financované mlékárenským průmyslem/ ukazují, že země, které mají nejvyšší procento spotřeby mléka, trpí zvýšenou mírou zlomenin a osteoporózy! 🦴
Mlékárenský průmysl vynaložil obrovské úsilí a mnoho miliard na to, aby se dostal do vzdělávacího systému a přiměl děti pít mléko a považovat to za něco normálního, běžného a samozřejmého. V rostlinné stravě přitom naleznete mnohem více zdrojů bílkovin a vápníku než ve stravě živočišné! ✅ Příkladem je tofu, tempeh, sója, fazole, cizrna, hrách, fazole mungo, čočka, len, slunečnicová semínka, konopná semínka, chia semínka, špenát, brokolice, rýže, avokádo, celer, mák, květák, sladké brambory, mandle, makadamové ořechy, lískové ořechy, vlašské ořechy, fazole azduki, citrusy, chřest, listová zelenina, dýně, datle, hořčičná semínka a další.
V každé rostlině najdete při dostatečném množství více bílkovin a vápníku než v živočišném mléku.
🎥 ZDE se můžete podívat na krátké video s informacemi o mlékárenském průmyslu /lze zapnout české titulky/.
🎥 Video z přednášky “Nejlepší řeč, kterou kdy uslyšíte” si můžete prohlédnout ZDE.
Ačkoli jsme se až doteď věnovali pouze krávám, informace platí pro všechna živočišná mléka, tedy i pro kozí🐐 a ovčí🐑.
RECEPTY NA ROSTLINNÁ MLÉKA
Konečně se ale dostáváme k té milejší části a tou jsou recepty na rostlinná mléka, která máme sami odzkoušená🥛
❌ Rostlinná mléka lze samozřejmě zakoupit již připravená, ale je potřeba si VŽDY nejprve přečíst etiketu, abyste se ujistili, že neobsahují přidaný cukr, což je zrovna případ značky Alpro, která je velmi známá a mnohými kupovaná v domění, že se jedná o “zdravou” alternativu. Stejně tak nedoporučujeme ani sušená rostlinná mléka.
✅ Za nás doporučujeme rostlinná mléka české značky Optimistic. Jsou sice dražší, ale za to stoprocentně kvalitní.
AVŠAK DOMÁCÍ ROSTLINNÉ MLÉKO VÁS VYJDE VELMI LEVNĚ 😍
Kokosový ořech stojí asi 20 Kč/0,79 EUR a 200 g nemletého máku, ze kterého se vyrobí 2 l mléka, koupíte za 35 Kč/1,39 EUR. Doporučujeme kupovat potraviny, které jsou místní, a pokud chcete, vyzkoušet si jednou za čas třeba i exotiku v podobě makadamového nebo kešu mléka.
RECEPT NA SÓJOVÉ MLÉKO
🌱 Pokud trpíte alergií na sóju, doporučujeme zbavit se jí pomocí detoxikace a najít příčinu této alergie. Nemusí to zabrat hned, ale máme zkušenosti s tím, že alergie na detoxu “zmizely”. Více informací o DETOXU najdete v článku: Jak se zapojit do online detoxu.
🌱 Sójové mléko snižuje krevní tlak, upravuje trávení, regeneruje organismus a urychluje hojení ran. Obsahuje mnoho živin a prospívá srdíčku 🫀
🌱 Doporučujeme kupovat slovenskou nebo českou sóju, nesmí být GMO. Pokud máte obavy z genetické modifikace sóji, podívejte se na perfektně zpracované video o sóje ZDE.
JAK NA SÓJOVÉ MLÉKO? 🥛
● Necháme 100 g sójových bobů necháme přes noc namočit ve 3 l vody.
● Ráno vodu vylijeme a sójové boby důkladně promícháme s jedním litrem vody.
● Směs nalijeme do hrnce a přivedeme k varu. Za občasného míchání vaříme asi 20-30 minut. Poté uvařenou směs scedíme.
● Pokud chcete mléko použít do slaných pokrmů, jako jsou pomazánky, kari apod., dále ho neslaďte. V případě koktejlů nebo pití můžete osladit dvěma nebo třemi datlemi, sušenými švestkami nebo hrstí rozinek.
RECEPT NA MANDLOVÉ MLÉKO
🌱 Je méně kalorické než sójové, naopak ale obsahuje vysoké množství vitaminu D a E.
JAK NA MANDLOVÉ MLÉKO? 🥛
NÁŠ VIDEORECEPT NA MANDLOVÉ MLÉKO NALEZNETE NA ODKAZE ZDE
● 100 g mandlí namočíme na 8 hodin do vody.
● Vodu poté slijeme a mandle rozmixujeme v 1 litru studené vody.
● Dále pak postupovat stejně jako u jakéhokoli jiného mléka – pokud chceme mléko sladší, osladit ho, pokud ho chceme mléko použít do polévek apod. necháme bez.
● Z mandlové drtě, která nám zbyla po výrobě mléka, můžeme připravit MANDLOVÉ KULIČKY: mandlovou drť, datle, skořici nebo vanilkový lusk rozmixujeme v mixéru a vytvoříme kuličky, které lze obalit například v kokosu, nechat na hodinu vychladnout, aby řádně ztuhly a máme hotovo 😍
RECEPT NA KEŠU MLÉKO
🌱 Obsahuje vápník, hořčík a draslík – řadu látek potřebných k udržení zdravých kostí – zabraňují jejich demineralizaci 🦴
🌱 Kešu oříšky jsou skvělým zdrojem vitaminu K a pouhá 1/4 šálku kešu oříšků poskytuje více než 12 % doporučené denní dávky tohoto vitaminu.
🌱 Spolu s vápníkem udržuje vitamin K kosti v kondici, zajišťuje jejich dostatečnou mineralizaci a chrání je před zlomeninami nebo osteoporózou.
JAK NA KEŠU MLÉKO? 🥛
● 100 g kešu ořechů namočíme na 6 hodin do vody.
● Vodu poté vylijeme a kešu ořechy rozmixujeme v 1 l studené vody.
● Suchou drť z kešu ořechů můžeme smíchat s lahůdkovým droždím a trochou soli a používat denně do různých pokrmů jako posypku – od salátů, těstovin až po posypání sušenek nebo do pomazánek.
● Skladujeme ve skleněné nádobě v chladničce 😍
RECEPT NA MLÉKO Z LÍSKOVÝCH OŘÍŠKŮ
🌱 Jedna porce lískových oříšků doplní 37,5 mg hořčíku.
🌱 25 g lískových oříšků obsahuje 6,7 mg vitaminu E, což je přibližně 56 % doporučené denní dávky, E patří do kategorie nejdůležitějších antioxidantů, které chrání buňky, sliznice a pokožku před volnými radikály.
🌱 Pokud máte problémy s lámavými vlasy nebo lámavými nehty, doplňte si zásoby tohoto vitaminu 💅🏻
JAK NA LÍSKOOŘECHOVÉ MLÉKO? 🥛
● 100 g lískových ořechů namočíme na 6 hodin do vody.
● Vodu poté slijeme a kešu oříšky rozmixujeme v 1 l studené vody.
● Lískooříškové mléko používáme osobně jen na sladko, takže ho hned při mixování osladíme – často přidáváme vanilkový lusk a dvě lžíce syrového nepraženého kakaa – vznikne nám tak litr lahodného čokoládového mléka 🍫
● Suchou dužinu používáme do salátů, na posypání ranní ovocné kaše nebo si z ní přidáním hrubé soli, olivového oleje a kapky citronové šťávy můžeme vyrobit skvělý domácí přírodní tělový peeling 🧖🏻♀️
RECEPT NA MLÉKO Z MAKADAMOVÝCH OŘECHŮ
🌱 Pokud se rozhodnete pro mléko z makadamových ořechů, ořechy jsou rozhodně nejdražší položkou 🌰
🌱 Makadamové ořechy jsou však bohatým zdrojem vitaminu B, vitaminu E a minerálních látek draslíku, hořčíku, vápníku, fosforu a železa, mají příznivý vliv na kardiovaskulární systém, snižují hladinu cholesterolu, posilují imunitu, působí jako antioxidant, podporují růst svalů, podporují srdeční sval, zlepšují paměť a koncentraci.
🌱 Olej z makadamových ořechů zpomaluje proces stárnutí pokožky, vyhlazuje ji, zpevňuje a vyživuje 💆🏼♀️
JAK NA MAKADAMOVÉ MLÉKO? 🥛
● 100 g makadamových ořechů namočíme na 6 hodin do vody.
● Vodu vylijeme a ořechy rozmixujeme v 1 l studené vody.
● Makadamové mléko používáme opět jen na sladko, takže ho hned při mixování osladíme, často přidáváme vanilkový lusk a dvě lžíce syrového nepraženého kakaa, vznikne nám tak litr skvělého čokoládového mléka 😍
● Skvělé je také ve smoothie spolu s banánem a hrstí čerstvého baby špenátu!
RECEPT NA KOKOSOVÉ MLÉKO
🌱Jedno z nejvýživnějších rostlinných mlék 🥥
🌱 Je “nabité” hořčíkem, fosforem, vápníkem, železem, křemíkem, vitamíny a prospěšnými mastnými kyselinami.
🌱 Je vhodné k pití, ale lze ho použít i k potírání pokožky – zklidňuje, hydratuje, regeneruje a udržuje pokožku pružnou.
🌱 Spolu s čerstvým gelem z aloe vera působí jako ochrana proti slunečnímu záření s faktorem 20 ☀️
🌱 Kokosovou drť používáme pak do smoothies nebo na přípravu chia kaše s kokosovým mlékem a několika kapkami sladkého sirupu, například agávového/datlového.
JAK NA KOKOSOVÉ MLÉKO? 🥛
● NÁŠ VIDEORECEPT NA KOKOSOVÉ MLÉKO NA ODKAZE ZDE (Ve videu naleznete recept také na mléko ovesné a mandlové 😍)
RECEPT NA OVESNÉ MLÉKO
🌱 Oves je lehce stravitelná a obsahuje velké množství vlákniny.
🌱 Neobsahuje cholesterol a lepek, takže je ideální pro celiaky a osoby s vysokou hladinou cholesterolu ❌
🌱 Oves má nízký glykemický index, chrání srdce a cévy a zmírňuje zácpu 🫀
🌱 Ideální společník pro pitný režim.
JAK NA OVESNÉ MLÉKO? 🥛
● 100 g ovesných vloček rozmixujeme v 1 l studené vody
● Můžeme přidat dvě datle na oslazení, skořici, muškátový oříšek.
● Přecedíme přes síto nebo plátýnko a uchováváme ve sklenici.
● Z dužiny je skvělá pleťová maska, stejně jako ta, kterou prodává kosmetická značka Lush 💆🏼♀️ ⇢ Ovesné vločky smíchejte se skořicí a kokosovým olejem, touto směsí si potřete obličej a nechte působit. Budete mít co dělat, abyste voňavou pochoutku nesnědli, ale vlastně… proč ne? 😍
RECEPT NA LNĚNÉ MLÉKO
🌱 Obsahují zejména prospěšné tuky, které udržují zdravé srdce a cévy 🫀
🌱 Lněná semínka jsou velmi dobrá při zažívacích potížích, vyživují vlasy a nehty, mohou také působit jako prevence rakoviny a zmírňovat její příznaky 😍
🌱 Mléko je díky gelu ze semen přirozeně krémové.
JAK NA LNĚNÉ MLÉKO? 🥛
🌱 120 g hnědého lnu smíchejte s 1 l vody.
🌱 Pokud chceme mléko sladké, přidáme datle, mixujeme 3 minuty a přecedíme přes síto nebo látkovou utěrku.
🌱 Z odpadu při výrobě mléka zůstává drť, kterou lze použít jako hnojivo pro květiny 🪴
RECEPT NA RÝŽOVÉ MLÉKO
🌱 Rýže je velmi univerzální, ale má nízkou výživovou hodnotu 🍚
🌱 Neobsahuje laktózu ani cholesterol ❌
🌱 Doporučuje se lidem s trávicími problémy, kteří ji velmi dobře snášejí.
🌱 Mléko není syrové, rýži je třeba uvařit!
🌱 Slouží jako skvělá alternativa mléka do polévek, dresinků a různých zeleninových směsí.
JAK NA RÝŽOVÉ MLÉKO? 🥛
● Uvaříme si 100g rýže, necháme vychladnout a poté 2-3 minuty mixujeme v 1 litru vody.
● Následně přecedíme a máme hotovo. Jak jednoduché, že? 😍
RECEPT NA KONOPNÉ MLÉKO
🌱 SLOVA KONOPÍ SE NEMUSÍTE BÁT! Konopné semínko neobsahuje THC, ale vysoké nutriční hodnoty.
🌱 Pravidelná konzumace buď samotných konopných semínek nebo konopného mléka zvyšuje kvalitu a lesk vlasů, pevnost nehtů 👱🏻♀️💅🏻
🌱 Neobsahuje žádný cholesterol.
JAK NA KONOPNÉ MLÉKO? 🥛
● 100g loupaných konopných semínek rozmixujeme v 1 litru vody.
● Přecedíme přes sítko nebo látkovou utěrku.
● Drť z výroby mléka můžeme použít následovně do smoothies spolu s konopným mlékem, banánem a jahodami 😍
RECEPT NA MAKOVÉ MLÉKO
🌱 Mák je nejvýznamnějším zdrojem vápníku, obsahuje až 12krát více vápníku než mléko kravské 🐮
🌱 Kromě toho je mák plný dalších prospěšných látek – vitamínů, minerálů a nenasycených mastných kyselin.
🌱 Dokáže uklidnit mysl, když jsme ve stresu a povzbudí, když se cítíme vyčerpaní 🥰
🌱 Pomáhá při bolestech hlavy, revmatických bolestech a dýchacích potížích 🫁
JAK NA MAKOVÉ MLÉKO? 🥛
● 100g mletého maku rozmixujeme s 1 litrem čisté vody.
● Přecedíme přes látkovou utěrku.
● Drť z mléka můžeme pak dále použít do salátu, zamíchat do quinoi, rýže nebo ji použít společně s olivovým olejem jako pleťovou masku nebo peeling 😍
ZÁVĚR A DOPORUČENÝ DOKUMENT
Ať už se rozhodnete ochutnat jakékoliv rostlinné mléko dle vlastní chuti a preferencí, věřte, že pomáháte všem matkám krav, aby nemusely být zotročovány a jejich děti zabíjeny jen kvůli naší chuti 🥹
💡 TIP NA ZÁVĚR: Doporučujeme ke zhlédnutí krátký dokument z roku 2017, který Vám ukáže souvislosti mezi konzumací mléčných výrobků a cukrovkou nebo rakovinou.
⎯ DOKUMENT What the Health CZ ⎯
PROTOŽE PREVENCE JE LEPŠÍ NEŽ LÉČBA 💚
A jak nahradit a vychutnat si skvělá sýrová jídla bez mléčných výrobků? To si již nyní můžete přečíst v TOMTO ČLÁNKU spolu s recepty! 😍🧀